PIELGRZYMKA DO FATIMY I SANTIAGO DE COMPOSTELA 29.09 – 7.10.2021 – wylot z Warszawy

Termin: 29.09 – 7.10.2021                                        Koszt: Koszt: 3850 zł + 150 €

 

Dzień 1

Transport na lotnisko w Warszawie z Skały/Morawicy/Kielc. Zbiórka na lotnisku Warszawa Okęcie o godz. 11:00. Wylot z Warszawy liniami Tap Portugal o godz. 13:15. Przylot do Lizbony o godz. 16:20. Przejazd do Figueira da Foz. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd do Coimbra. Zwiedzanie miasta, w którym przyszło na świat sześciu królów Portugalii, a także znajduje się najstarszy w kraju uniwersytet. Zobaczymy tu zabytkową bramę Arco de Almedina z XII w. oraz katedrę Sé Velha – uważaną za najwspanialszą budowlę romańską w Portugalii, wzniesioną w 1064 r. na pamiątkę zwycięstwa nad Maurami. Czas wolny. Powrót do Figueira da Foz. Popołudniowe plażowanie i spacer po okolicy. Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 3

Śniadanie. Przejazd do Porto – rozciągającego się wzdłuż rzeki Douro. Zwiedzanie „miasta mostów” i „Stolicy Północy”. W programie: Katedra z XII w., dworzec kolejowy Sao Bento – z pięknymi azulejos przedstawiającymi historię Portugalii, most żelazny z XIX w. – Ponte Dom Luis I – projektu ucznia Gustave’a Eiffla. Przejazd do Vila Nova de Gaia, która specjalizuje się w przechowywaniu i spedycji porto, a wizytę tą zakończymy degustacją w jednej z najsłynniejszych winnic. Następnie rejs statkiem, który w pełni pozwoli poczuć atmosferę jedynego w swoim rodzaju Porto! Czas wolny w historycznej dzielnicy Ribeira. Przejazd do Galicji. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 4

Śniadanie, a po nim odkrywanie Santiago de Compostela. Przejście piesze (ok. 6 km) Szlakiem Świętego Jakuba do Katedry w Santiago de Compostela – jednego z największych sanktuariów chrześcijaństwa. W 813 r. odkryto tutaj grobowiec Św. Jakuba Apostoła i na jego cześć wzniesiono świątynię. Msza Święta. Następnie czas wolny na Starym Mieście, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 5

Śniadanie. Przejazd do Bom Jesus do Monte – ważnego sanktuarium Portugalii, położonego na zalesionym zboczu wzgórza na wschód od Bragi. Znajduje się tu niewielka świątynia, a rozciągające się z niej widoki są doprawdy niesamowite. Chwila dla siebie w tym niesamowitym miejscu. Następnie przejazd Sameiro i nawiedzenie sanktuarium de Nossa Senhora – po Fatimie najważniejsze sanktuarium Maryjne w Portugalii, które gościło także Ojca Św. Jana Pawła II. Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Udział w pięknej procesji ze świecami. Nocleg.

 

Dzień 6

Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie w 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci: Plac Pielgrzyma, Kaplica Objawień – serce sanktuarium, pierwsza budowla wzniesiona w miejscu, gdzie rosło drzewo, nad którym objawiła się Matka Boża, Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobowcami Łucji, Hiacynty i Franciszka, Bazylika Trójcy Świętej i Pomnik Jana Pawła II. Udział w Drodze Krzyżowej ulokowanej pięknie wśród gaju oliwnego, czas na refleksję i modlitwę, a także wizyta w Aljustrel – znajdują się tutaj oryginalnie zachowane domy rodzinne Pastuszków. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Udział w pięknej procesji ze świecami. Nocleg.

 

Dzień 7

Śniadanie. Przejazd do Batalha, gdzie zobaczymy Klasztor Santa Maria da Vitoria – majstersztyk portugalskiej architektury, perła gotyku. Świątynia wybudowana w podzięce Matce Bożej za bitwę wygraną z armią kastylijską. Przejazd do Nazare. Na wysokiej skarpie znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, z którym związane są piękne legendy. Podziwianie panoramy oceanu, spacer plażą i możliwość skosztowania słynnych portugalskich sardynek. Następnie przejazd do Obidos – średniowieczne miasteczko otoczone murami. Nad miastem wznosi się zamek, a wokół niego rozciąga malowniczy widok. Uroczy spacer, możliwość zrobienia zakupów i skosztowania wiśniówki w portugalskim wydaniu! Powrót do hotelu w Fatimie, obiadokolacja. Udział w pięknej procesji ze świecami. Nocleg.

 

Dzień 8

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Lizbony. Na początek zobaczymy Dzielnicę Belém, skąd kilkaset lat temu odpływały portugalskie statki w poszukiwaniu nowych lądów. Widoczny jest stąd także położony po drugiej stronie Tagu pomnik Chrystusa Króla – Cristo Rei. W programie: szesnastowieczny Torre de Belém – perła sztuki ma nuelińskiej, a także forteca, która strzegła wejścia do portu, Mosteiro dos Jerónimos – klasztor Hieronimitów, wpisany na listę UNESCO, Wielka Róża Wiatrów i Pomnik Odkrywców. Czas wolny i słodka niespodzianka. Przejazd do najstarszej dzielnicy Lizbony – Alfama, rozpościerającej się poniżej Zamku Św. Jerzego. Znajdują się tu miejsca związane ze Św. Antonim Padewskim: romańska Katedra, Kościół Św. Antoniego – świątynię wybudowano w miejscu narodzin Świętego. Czas wolny na Placu Rossio. Na koniec odwiedzimy dzielnicę „21 wieku” – Park Narodów (Parque das Naçoes), w której odbyła się wystawa Expo w 1998 r. Spacer nadrzecznym bulwarem, a dla chętnych wizyta w największym w Europie oceanarium. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 9

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot z Lizbony o godz. 13:15. Przylot do Warszawy o godz. 18:15.

Cena zawiera:

  • Transport na lotnisko do Warszawy z Skały/Morawicy/Kielc i z powrotem;
  • Przelot samolotem na trasie: Warszawa – Lizbona – Warszawa (z cateringiem na pokładzie);
  • Transport komfortowym autokarem na terenie Portugalii i Hiszpanii;
  • Zakwaterowanie: hotele **/*** (pok. 2 os.); 2 noclegi w Figueira da Foz, 2 noclegi w Galicji, 4 noclegi w Fatimie;
  • Wyżywienie: 8 x śniadanie, 8x obiadokolacja wraz z napojami (wino, woda);
  • Ubezpieczenie AXA Travel (KL wraz z Assistance – 10 000 Eur, w tym koszty leczenia i następstw chorób przewlekłych i            nowotworowych, NNW – 2000 Eur, BP – 200 Eur);
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
  • Składka na Pomocowy Fundusz Turystyczny;
  • Opiekę polskojęzycznego pilota.
  • Bilety wstępów, słuchawki, degustacja win w Porto, rejs statkiem po rzece Douro i usługi lokalnego przewodnika.

 

 

Więcej informacji na: www.plan-pielgrzymki.pl

Zapisy u ks. Andrzeja tel. 721 -134 -144