PIELGRZYMKA Stolice Nadbałtyckie Ryga – Tallin Helsinki – Kowno

POZOSTAŁY 2 WOLNE MIEJSCA !!!

 


Trzy jak bardzo różniące się od siebie stolice. Mają jedną wspólną cechę – są położone nad Bałtykiem. Ryga – stolica Łotwy ze wspaniałym starymi miastem, pełnym historycznych obiektywów. Tallin – stolica Estonii, najmniejszego z nadbałtyckich krajów, stare hanzeatyckie miasto, otoczone średniowiecznymi murami. Helsinki – stolica nowoczesna, zielona i odmienna, a także pełne polskich pamiątek Kowno.

Termin: 17 – 23.08.2022                                           Koszt: 2500 zł + 120€

Zapisy pod nr tel. 721-134-144

Dzień 1

Wyjazd ze Skały/Morawicy/Kielc o godz. 4:00. Przejazd do Kowna – drugiego co do wielkości miasta na Litwie, pięknie położonego nad Niemnem i Wilią. Spacer po starówce: Katedra Piotra i Pawła, Kościół Wniebowzięcia MB nad Niemnem, fragmenty zamku, Gimnazjum, w którym pracował Adam Mickiewicz, pijalnia czekolady, obowiązkowo trzeba spróbować tego pysznego deseru. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd przez Litwę z krótkim postojem w pobliżu stolicy Żmudzi – przy Górze Krzyży (Szawle) – jedyne w swoim rodzaju sanktuarium pod gołym niebem, symbol katolickiej Litwy. Następnie przejazd do Rundale i zwiedzanie barokowego pałacu zaprojektowanego przez znakomitego architekta rosyjskiej rodziny carskiej – Rastrellego (projektował m.in. Ermitaż, Carskie Sioło). Przejazd do hotelu w Rydze. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. Dla chętnych spacer po starówce wieczorową porą !

Dzień 3

Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Łotwy z przewodnikiem. W programie: Zamek, Stare Miasto, kamieniczki „Trzej Bracia” – kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych w Rydze przy ulicy Mazã Pils, Mała i Wielka Gildia, Dom Czarnogłowych – w budynku tym podpisano traktat ryski, kończący wojnę polsko – bolszewicką z lat 1919 – 1920, ratusz, kościół św. Piotra ze 140-metrową wieżą, budynek parlamentu, Katedra Luterańska, secesja w Rydze. Czas wolny. Przejazd do Tallina. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych proponujemy wizytę w klimatycznej restauracji o nazwie Bier Haus.  Powrót do hotelu. Nocleg, lub wieczorne spacery po Starówce….

Dzień 4

Śniadanie. Przeprawa promowa Tallin – Helsinki. Zwiedzanie stolicy Finlandii z lokalnym przewodnikiem: Sobór Uspieński, „kościół w skale”, który powstał w 1969 roku w wydrążonej granitowej skale. Posiada doskonałą akustykę, dlatego jest miejscem licznych koncertów, pomnik Sibeliusa, stadion olimpijski, Plac Senacki z największą luterańską katedrą. Czas wolny. Obiadokolacja w restauracji w Helsinkach. Powrót do Tallina w późnych godzinach wieczornych. Nocleg.

Dzień 5

Śniadanie. Zwiedzanie Tallina – miasta kamienic z czerwonymi dachami, miasta baszt i wież, zwanego „Florencją Północy”. W 1997 r. średniowieczna zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie stolicy Estonii z lokalnym przewodnikiem: Górne i Dolne Stare Miasto, Wzgórze Tommpea, najdłuższe w Europie mury obronne, baszty – Wysoki Herman i Gruba Małgorzata, średniowieczne ulice Tallina – Długa i Krótka Noga, Ratusz – ostatni zachowany ratusz w stylu gotyckim w całej północnej części Europy, pałac i ogrody Kardiorg. Czas wolny. Przejazd do hotelu w ok. Rygi. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Śniadanie. Przejazd do Wilna i poznawanie jego uroków: Stare Miasto: Ostra Brama, Sobór Św. Ducha – miejsce

prawosławnych pielgrzymek do grobu 3 Męczenników uznanych za świętych (jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie) – brama Bazylianów, Ratusz Wileński, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, gdzie studiowali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, Katedra św. Stanisława z najpiękniejszą Kaplicą św. Kazimierza, „zaułek”gotycki, Kościół Św. Anny – wpisany na listę UNESCO i pomnik Mickiewicza. Czas wolny na Starówce. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7

Śniadanie. Przejazd do Trok – miasteczka malowniczo położonego nad kilkoma jeziorami z pięknym zamkiem na wyspie. Zwiedzanie XIV – wiecznego Zamku Witolda. Czas wolny na zakup wyrobów z bursztynu, okazja do spróbowania karaimskich kibinów – pierogów z mięsem. Ok. południa wyjazd do Polski. Przyjazd do Morawicy/Kielc/ Skały w godzinach wieczornych (ok. godz. 22:00).

Każdego dnia będzie odprawiana Msza Święta.

Cena zawiera:

Transport autokarem wysokiej klasy (klimatyzacja, barek, WC), opłaty drogowe i parkingowe;
Zakwaterowanie w hotelach *** (pokoje 2, 3 os. z łazienkami) – 6 noclegów:
1 x Kowno, 2 x Ryga, 2 x Tallin, 1 x Wilno;
Wyżywienie: 6 x śniadania (bufet), 6 x obiadokolacje;
Przeprawa promowa Tallin – Helsinki – Tallin;
Opiekę polskojęzycznego pilota;
Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;
Obowiązkową składkę na Pomocowy Fundusz Turystyczny;
Ubezpieczenie UNIQA (KL wraz z Assistance – 20 000 Eur, w tym koszty leczenia i następstw chorób przewlekłych i nowotworowych, NNW – 2000 Eur, BP – 200 Eur);
Usługi lokalnych przewodników, bilety wstępów, audioguide

Zapisy pod numerem tel. 721-134-144