Cytat

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, 3 LIPCA 2022 R.

1. W środę Kościół wspomina w liturgii Bł. Marię Teresę Ledóchowską, dziewicę, w piątek Św. Jana z Dukli, prezbitera.
  2. Składamy serdeczne Bóg zapłać nauczycielom i innym osobom z naszej parafii, którzy wczoraj, wraz z Ks. Marcinem, wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli na Jasną Górę.
  3. Gościmy dzisiaj u nas O. Andrzeja Kobylińskiego ze Zgromadzenia Misyjnego OO. Klaretynów, który pracował 26 lat na placówce misyjnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej a od 6 lat posługuje w Burkina Faso, w Afryce Zachodniej. O. Andrzej głosi Słowo Boże. Zechciejmy, w miarę naszych możliwości, wesprzeć dzieło misyjne Kościoła poprzez ofiary, które będą zbierane do puszek i przeznaczone na budowę kościoła w placówce misyjnej O.   To już czwarty kościół budowany przez niego w Afryce. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  4. Z 30 wybranych  intencji zamówionych przy pogrzebie Ś.P. Mariana Cyganka została utworzona Msza św. gregoriańska. Jest ona odprawiana w kaplicy Domu Księży Emerytów w Kielcach od 1 do 30 lipca 2022 r. w dni powszednie o godz. 7:00, w niedziele o godz. 7:30. Te Msze św.  odprawia Ks. Prał. Lucjan Sito.
  5. Zachęcamy tych, przy których pogrzebach było zamówione więcej intencji, aby też decydowali się na utworzenie z 30 wybranych intencji Mszy św. gregoriańskiej i przekazanie jej do odprawiania w Domu Księży Emerytów, ponieważ u nas czas oczekiwania na ich odprawienie jest bardzo długi.
  6. Po 49 latach amerykański Sąd Najwyższy uchylił swoją wcześniejszą decyzję dotyczącą prawa do dokonywania aborcji. W „Niedzieli” polecamy artykuły: „Wygrało życie”, „Aborcja przepada W Sejmie” oraz „Odkryć sens cierpienia” i „Europa na zakręcie”.

W „Gościu Niedzielnym” polecamy artykuły: „Święte wątpliwości”, „Męczennicy czasu rzezi”, „Szedłem wprost do piekła” i „Krecia robota”.

1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

UWAGA NA OSZUSTÓW

DZIAŁAJĄCYCH METODĄ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Pomimo licznych apeli i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, Policja  nadal odnotowuje przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności.

Jak działają oszuści ? Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod ich „pracy”.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Mechanizm działania przestępców jest prosty i odbywa się według podobnego scenariusza: oszust dzwoniący do osoby – najczęściej starszej i samotnej – podaje się za członka jej rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej zdobywa zaufanie starszych osób i wykorzystując ich łatwowierność, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny, wynikających np. ze spowodowania wypadku drogowego. Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji w celu zabezpieczenia przed ich rzekomą utratą. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy lub kurier. Osoby wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką.

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
  • w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy tez wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod nr alarmowy 112  i powiadom o tym POLICJĘ!

Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.