OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA 20 listopada 2022 r.

 1. W poniedziałek Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny we wtorek wspomnienie św. Cecylię, dziewicę i męczennicę, patronkę muzyki i śpiewu kościelnego, we czwartek wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy, w piątek wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.  Najbliższa niedziela 27 listopada to już I Niedziela Adwentu.
 2. KOMUNIKAT
  PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie  opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a  przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw. Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem

                                                                         ✠ Stanisław Gądecki

                                                               Arcybiskup Metropolita Poznański

                                                 Przewodniczący Konferencji  Episkopatu Polski

Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku

 1. Cały tekst tego dokumentu Konferencji Episkopatu Polski jest umieszczony na stronie internetowej naszej parafii.
 2. W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933.  Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. W przyszłą niedzielę – we wszystkich kościołach w Polsce – pragniemy modlić się w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie oraz w intencji wszystkich ofiar tamtej zbrodni.
 3. We wtorek 30 listopada Święto Św. Andrzeja Apostoła. Imieniny obchodzi w tym dniu ks. Andrzej. Mszę św. w jego intencji odprawimy w przyszłą niedzielę o 9:30.
 4. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W wigilię zgromadzimy się w naszych domach, aby wraz z najbliższymi przełamać się opłatkiem i składać sobie najlepsze życzenia. W tym roku poświęcenie opłatków będzie miało miejsce w I Niedzielę Adwentu na każdej Mszy Św. Następnie młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w kolejne dwie soboty przyniesie poświęcony opłatek do naszych domów. Będą to soboty 3 i 10 grudnia od godz. 14:00 do 18:00. Już dzisiaj dziękujemy za życzliwe przyjęcie i składane ofiary. Osoby, które nie będą w tych dniach w domu mogą nabyć opłatki w zakrystii. 
 5. W najbliższy piątek o godz. 18.00 kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego w salce pod wikariatem. Serdecznie zapraszamy.
 6. W „Niedzieli” polecamy artykuły: „Ofiarowana Bogu”, „Wychowawca królów i świętych” – o Janie Długoszu,. „Niepodległościowa droga ks. Peszki” – o niezłomnym kapłanie, wieloletnim Kanclerzu Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
 7. W „Gościu Niedzielnym” polecamy artykuły: „Jedyny taki Władca”, „Nie z tej ziemi”.
 8. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy Bożego  błogosławieństwa. Wszystkim życzymy pięknej, radosnej niedzieli i dobrego i szczęśliwego tygodnia.