Cytat

  OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE na XIX Niedzielę Zwykłą 7 sierpnia 2022 r.

 1. W poniedziałek Kościół wspomina w liturgii Św. Dominika, prezbitera, we wtorek obchodzi święto Św. Teresy Od Krzyża, dziewicy i męczennicy, Patronki Europy, w środę święto Św. Wawrzyńca, diakona, w sobotę wspomnienie Św. Klary.
 2. W sobotę przypada dzień objawień fatimskich. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00 i na Nabożeństwo Fatimskie.
 3. Dzisiaj, jak w każdą I niedzielę miesiąca, o godz. 16:00 Różaniec dla Kół Różańcowych, Nieszpory Niedzielne i zmiana tajemnic.
 4. Gościmy dzisiaj w Skale Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę. W godz. od 10:00 do 13:00 zatrzyma się na postój w Skale wspólnota III „Podgórska” a od 13:00 do 15:00 wspólnota I „Prądnicka” pielgrzymki. Bardzo prosimy, by tak jak w minionych latach, przed pandemią, przychodzić pod kościół i zapraszać pielgrzymów do siebie na posiłek.
 5. Nie należał do osób wybitnie uzdolnionych, nie był erudytą ani nawet wytrawnym kaznodzieją, a mimo to dzięki niemu nawróciło się tysiące grzeszników. W „Niedzieli” polecamy artykuł Poświęcony Św. Janowi Marii Vianneyowi zatytułowany: „Cały osioł Boga” oraz artykuły: „Siła napędowa” „Czekamy na kanonizację” i „Jak mu pomóc?”

W „Gościu Niedzielnym” polecamy artykuły: „Tydzień męczenników”, „Chciałam walczyć ze smokami” oraz „Słowo z mocą”.

 1. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa. Wszystkim życzymy dobrego i szczęśliwego tygodnia.

UWAGA NA OSZUSTÓW

UWAGA NA OSZUSTÓW

DZIAŁAJĄCYCH METODĄ „NA WNUCZKA” I „NA POLICJANTA”

Pomimo licznych apeli i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, Policja  nadal odnotowuje przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. 

Jak działają oszuści ? Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod ich „pracy”.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Mechanizm działania przestępców jest prosty i odbywa się według podobnego scenariusza: oszust dzwoniący do osoby – najczęściej starszej i samotnej – podaje się za członka jej rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej zdobywa zaufanie starszych osób i wykorzystując ich łatwowierność, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny, wynikających np. ze spowodowania wypadku drogowego. Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji w celu zabezpieczenia przed ich rzekomą utratą. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy lub kurier. Osoby wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką.

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
 • w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
 • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
 • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału.
 • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy tez wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod nr alarmowy 112  i powiadom o tym POLICJĘ!

Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.